Akciğer Kanseri ve Tedavisi
Akciğer Kanseri Cerrahisi Hastanesi

Kolan International Hospital

Akciğer Kanseri Cerrahisi Çalışma Saatleri

Pazartesi-Cuma
09:00 - 18:00

RANDEVU 0(212) 222 0888

AKCİĞER KANSERİ

TEŞHİSİ

TEDAVİ YÖNTEMLERİ

VİDEOLAR

BASINDA BİZ

SORU SOR

ONLINE RANDEVU

İLETİŞİM

ARAMA YAPIN

Akciğer Kanseri Hakkında Doktora Soru Sor

EN ÇOK OKUNANLAR

Akciğer Zarı Yapıştırma İşlemi

Akciğer Zarı Yapıştırma İşlemi

Akciğer Kanseri Tedavi Yöntemleri
Poland Sendromu Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Poland Sendromu Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Akciğer Kanseri Tedavi Yöntemleri

82 YAŞINDAKİ IRAKLI HASTA TÜRKİYE'DE ŞİFA BULDU

Basında Biz

Bu yazıyı paylaş

82 YAŞINDAKİ IRAKLI HASTA TÜRKİYE'DE ŞİFA BULDU konusunda yazılan bu yazı akciğer kanser cerrahisi alanında uzman Göğüs Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Özkan Demirhan tarafından kaleme alınmış ve bilgi amaçlı paylaşılmıştır.

Akciğer kanseri teşhisi ile İstanbul'a gelen 82 yaşındaki Iraklı hasta Doç. Dr. Özkan Demirhan'ın yaptığı başarılı ameliyatla sağlığına kavuştu.

شفاء مريضة عراقية تبلغ من العمر 82 عاما في تركياالمريضة العراقية البالغة من العمر 82 عاما والتي تعاني من مرض سرطان الرئة جاءت الى تركيا للعلاج وقد تماثلت للشفاء بعد العملية الجراحية الناجحة التي اجراها الدكتور اوزكان دميرهان .


82 yaşındaki Iraklı Bthha Fahad Jaber Aljaber ocak ayında yüksek ateş ve şiddetli öksürük şikayeti ile hastaneye başvurdu. Iraklı doktorların yaptığı tetkikler sonucunda yaşlı kadına akciğer kanseri teşhisi konuldu. Irak'ta ameliyatın yüksek riskli bir işlem olacağı belirtilmesi üzerine Aljaber'i Türkiye'ye yönlendirildi. İstanbul'da ameliyat olan hasta ve ailesi Türk doktorlara teşekkür etti.
 

راجعت بته فهد جابر الجابر ، 82 عاماً ،المستشفى في كانون الثاني / يناير بسبب ارتفاع درجة الحرارة مع السعال الشديد و نتيجة الاختبارات والفحوصات التي أجراها ألاطباء العراقيون تم تشخيص إصابة المرأة العجوز بسرطان الرئة. واخبروها ان العملية الجراحية ستكون عالية المخاطر في العراق وتم نصحها بالذهاب إلى تركيا. شكرت المريضة التي خضعت للعملية وعائلتها الأطباء الأتراك.Hastanın ameliyatını gerçekleştiren Göğüs Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Özkan Demirhan ameliyat sürecini ve hastanın durumunu değerlendirdi. Demirhan;"Sağ akciğer alt lobda kitle tespit edilen hastaya Irak'ta biyopsi yapılmış ve Küçük hücreli dışı akciğer kanseri(KHDAK) tanısı konularak bizlere refere edildi. Hastaya evreleme amaçlı PET CT –beyin MR yapıldı ve başka bir yerde metastaz olmadığı ve hastalığın erken evre bir akciğer kanseri olduğunu gördük. Tümör minimal invazif yani küçük kesi ile ameliyata uygundu .
 

قام الدكتور اوزكان دميرهان أخصائي جراحة الصدر والذي قام باجراء العملية بتقييم حالة المريض. وقال دميرهان: "المريض ، الذي كان لديه كتلة في الفص السفلي للرئة اليمنى وقد تم أخذ عينة منه في العراق وتم تشخيصه بسرطان الرئة ذي الخلايا غير الصغيرة (NSCLC).ولغرض معرفة مرحلة المرض تم عمل فحص البيت سكان والرنين المغناطيسي للدماغ ولم يكن هناك انتشار للمرض وكانت في المرحلة المبكرة وكان الورم مناسبًا للجراحة باستخدام جراحة طفيفة التوغل أي عمل شق صغيرBuda hasta için ekstra bir avantajdı çünkü yaşlı hastalarda minimal invazif (Videotorakoskopik(VATS)) ameliyat hastanın çabuk iyileşmesini ve normale dönüşünü hızlandırmaktadır. Hastamızın ileri yaş bir hasta olmasına rağmen kardiyak ve akciğer performansı oldukça iyi idi.Videotorakoskopik sağ akciğer alt lobektomi ameliyatımızı sorunsuz bir şekilde yaptık, ameliyat sonrası ertesi gün oksijen desteksiz mobilize olan hasta takiplerinde de sorun yaşanmaması üzerine taburcu edildi .
 

كانت هذه ميزة إضافية للمريض لأن الجراحة طفيفة التوغل (تنظير الصدر بالمنظار (VATS)) في المرضى المسنين تسرع تعافي المريض وتعود إلى وضعها الطبيعي. على الرغم من أن مريضنا كان مسنًا ، إلا أن أدائه القلبي والرئوي كان جيدًا جدًا. قمنا بإجراء استئصال الفص السفلي للرئة اليمنى بالمنظار بالليزر دون أي مشكلة ، و في اليوم التالي تم تحريك المريض وبدون الحاجة للاوكسجين و بعد ذلك خرج المريض وبدون اي مشاكل صحية .Patoloji sonucunda ek bir onkolojik tedaviye gerek duyulmadı ve tamamen küratif dediğimiz tam iyileşme sağlandı. Hastane dışındaki takip sürecini tamamladıktan sonra sorunsuz bir şekilde ülkesine gönderdik." dedi. Bu hastamızda da görüldüğü gibi erken evre akciğer kanseri ameliyatları genelde minimal invazif tekniklerle yapılmakta ve hastaların iyileşme ve normal hayata dönme süreleri kısalmaktadır. Bu durum yaşlı (80 yaş üstü) hastalarda daha da önemlidir çünkü sistemik hastalıkların görülme riski yüksek olduğu için onlarda ekstra bir avantaj sağlar .’’

و حسب نتيجة زرع الخزعة لم يكن هناك حاجة إلى علاج إضافي للورم وتم تحقيق الشفاء التام. و بعد الانتهاء من عملية المتابعة خارج المستشفى أرسلنا المريض الى بلده دون أي مشاكل

". كما هو موضح في هذا المريض فانه يتم إجراء جراحات سرطان الرئة في مرحلة مبكرة بشكل عام باستخدام تقنيات طفيفة التوغل ويتم تعافي المرضى والعودة إلى حياتهم الطبيعية بشكل اسرع . ويكون أكثر أهمية في المرضى المسنين (أكثر من 80 عامًا) لأن لديهم احتمالية اعلى للاصابة بالأمراض الجهازية الاخرى.

82 YAŞINDAKİ IRAKLI HASTA TÜRKİYE'DE ŞİFA BULDU hakkındaki bu yazı akciğer kanseri cerrahisi uzmanı Doç. Dr. Özkan Demirhan tarafından yazılmıştır. Kaynak belirtmeden kopyalanamaz.

Bir önceki Akciğer Kanseri Belirtileri başlıklı yazımızda yer alan basında biz hakkındaki bilgiler ilginizi çekebilir.

Bu yazıyı paylaş

YORUM YAPIN


Basında Biz Hakkında Diğer Yazılar

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

HEMEN ULAŞIN

Akciğer Kanseri Tedavisi İletişim BilgileriDoç Dr. Özkan Demirhan
Göğüs Cerrahisi Uzmanı

Kaptanpaşa Mahallesi, Darülaceze Cd. No: 14 Okmeydanı-Şişli / İSTANBUL

0(212) 222 0888-2001
0(532) 348 3103

RSS - Site Haritası - Mobil Site
continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental