Akciğer Kanseri ve Tedavisi
Akciğer Kanseri Cerrahisi Hastanesi

Kolan International Hospital

Akciğer Kanseri Cerrahisi Çalışma Saatleri

Pazartesi-Cuma
09:00 - 18:00

RANDEVU 0(212) 222 0888

AKCİĞER KANSERİ

TEŞHİSİ

TEDAVİ YÖNTEMLERİ

VİDEOLAR

BASINDA BİZ

SORU SOR

ONLINE RANDEVU

İLETİŞİM

ARAMA YAPIN

Akciğer Kanseri Hakkında Doktora Soru Sor

EN ÇOK OKUNANLAR

Akciğer Zarı Yapıştırma İşlemi

Akciğer Zarı Yapıştırma İşlemi

Akciğer Kanseri Tedavi Yöntemleri
Küçük Hücreli Akciğer Kanseri Nedir?

Küçük Hücreli Akciğer Kanseri Nedir?

Akciğer Kanseri Hakkında

Akciğer Kanserinin Histolojik Özellikleri

Akciğer Kanseri Teşhisi

Bu yazıyı paylaş

Akciğer Kanserinin Histolojik Özellikleri konusunda yazılan bu yazı akciğer kanser cerrahisi alanında uzman Göğüs Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Özkan Demirhan tarafından kaleme alınmış ve bilgi amaçlı paylaşılmıştır.

Akciğer Kanserinin Histolojik Özellikleri

Akciğer kanseri; solunum yollarını döşeyen epitelden, bronşial adnekslerden ve nöroednokrin hücreler gibi bronşial yapıların özelleşmiş hücrelerinden köken alır.

40 - 70 yaş arası sık görülmekte olup yüzde 2 oranında 40 yaş altında görülmektedir.

Son histolojik sınıflama 2015 yılında yapılmıştır.

Akciğer kanserinin çoğu epitelyal (yüzde 90 - 95) epitelyal tümörlerden oluşmaktadır.

Skuamöz hücreli karsinom, adenokarsinom, büyük hücreli karsinom ve küçük hücreli karsinomdur.

Adenokarsinom

En sık görülen epitelyal akciğer kanseridir. Sigara ile ilişkisi diğer kanser türlerine göre zayıftır genellikle sigara içmeyen kadın hastalarda görülür. Skar dokusu zemininde gelişir periferik – subplevral yerleşim gösterir. Ayırıcı tanıda mezotelyoma ile karışır.2015’de adeno ca yeniden sınıflandırılmış: lepidik, asiner, papiller, mikropapiller ya da solid paternler görülebilir. Lepidik pater iyi prognozu, solid ya da mikropapiller paternlerin baskın olması ise kötü prognozu gösterir. TTF -1 ve Napsin yüzde 80 pozitiftir. CK7, EMA,CEA, Ber EP4 pozitif CK 5/6 ve CK20 negatiftir. Adeno karsinomlarda EGFR (yüzde 20-30) ve K-RAS mutasyonu (yüzde 30) ile ALK-EML4 gen füzyonu (yüzde 2-13) görülebileceğinden küçük biyopsi materyallerinde moleküller testler için doku ayrılmalıdır.

Skuamöz hücreli karsinom

Sigara ile ilişkili, santral yerleşimli, nekroz-kavitasyon bulunan akciğer tümörüdür. Keratinizasyon ve hücresel bağlantılar oluşturması en belirgin histopatolojik özelliklerdir. Son sınıflamada; keratinize, nonkeratinize vebazaloid Skuamöz hc ca olarak yapılmakta. P40,CK5/6 ve CK 7 pozitif iken TTF-1 negatiftir. Bazaloid SHK kötü prognoz.

Büyük hücreli karsinom

Yüzde 5-10’nunu oluşturur. Sigara içimi ile ilişkili, genellikle periferik yerleşimli tm dür.

Küçük Hücreli Akciğer Kanseri

Yüzde 10-15’ini oluşturur.

Akciğer Kanserinin Histolojik Özellikleri hakkındaki bu yazı akciğer kanseri cerrahisi uzmanı Doç. Dr. Özkan Demirhan tarafından yazılmıştır. Kaynak belirtmeden kopyalanamaz.

Bir önceki Akciğer Kanserinde Prognoz (Öngörü) Nasıldır? başlıklı yazımızda yer alan akciğer kanseri teşhisi hakkındaki bilgiler ilginizi çekebilir.

Bu yazıyı paylaş

YORUM YAPIN


Akciğer Kanseri Teşhisi Hakkında Diğer Yazılar

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

HEMEN ULAŞIN

Akciğer Kanseri Tedavisi İletişim BilgileriDoç Dr. Özkan Demirhan
Göğüs Cerrahisi Uzmanı

Kaptanpaşa Mahallesi, Darülaceze Cd. No: 14 Okmeydanı-Şişli / İSTANBUL

0(212) 222 0888-2001
0(532) 348 3103

RSS - Site Haritası - Mobil Site
continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental