Akciğer Kanseri ve Tedavisi
Akciğer Kanseri Cerrahisi Hastanesi

Kolan International Hospital

Akciğer Kanseri Cerrahisi Çalışma Saatleri

Pazartesi-Cuma
09:00 - 18:00

RANDEVU 0(212) 222 0888

AKCİĞER KANSERİ

TEŞHİSİ

TEDAVİ YÖNTEMLERİ

VİDEOLAR

BASINDA BİZ

SORU SOR

ONLINE RANDEVU

İLETİŞİM

ARAMA YAPIN

Akciğer Kanseri Hakkında Doktora Soru Sor

EN ÇOK OKUNANLAR

Akciğer Zarı Yapıştırma İşlemi

Akciğer Zarı Yapıştırma İşlemi

Akciğer Kanseri Tedavi Yöntemleri
Poland Sendromu Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Poland Sendromu Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Akciğer Kanseri Tedavi Yöntemleri

Akciğer Zarı Yapıştırma İşlemi

Akciğer Kanseri Tedavi Yöntemleri

Bu yazıyı paylaş

Akciğer Zarı Yapıştırma İşlemi konusunda yazılan bu yazı akciğer kanser cerrahisi alanında uzman Göğüs Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Özkan Demirhan tarafından kaleme alınmış ve bilgi amaçlı paylaşılmıştır.

Akciğer Zarı Yapıştırma İşlemi

Akciğer zarı yapıştırma işlemi yani Plörodezis te amaç, göğüs kafesi içinde sıvı birikimini (plevral efüzyon) ve pnömotoraksın nüks etmesini engellemek için her iki akciğer zarının (visseral ve parietal plevranın) yapışmasını sağlayarak plevral boşluğu ortadan kaldırmaktır.

Başarılı bir plörodezis  elde etmek için iki plevra tabakası arasında sıkı ve tam bir yapışma olması zorunludur,  bunun için kullanılan birçok sklerozan(plöredezis ajanı) madde vardır.

Plöredezis için hangi ilaçlar kullanılır?

• Steril Talk • Bleomisin • Tetrasiklinler • Kinakrin • İodopovidon • Gümüş nitrat

PLÖREDEZİS  NASIL OLUŞMAKTADIR?

Sklerozan (Plöredezis ajanları) maddenin  intraplevral uygulamasını takiben, plevral aralıkta: diffüz inflamasyon, plevral pıhtılaşma-fibrin gibi kan ürünlerinde  yapışıklıklarının oluşması, fibroblastların geri alınması ve çoğalması , kollojen üretimi  olmaktadır.

akciğer zarı yapıştırma işlemi

Plevrayı kaplayan  mezotelyal hücreleri sklerozan  ajanlar için birincil hedeftir ve interlökin-8 gibi transformatör büyüme faktörü ve bazik fibroblast büyüme faktörü gibi çeşitli mediatörlerin salınması da dahil olmak üzere tüm plöredezis sürecinde önemli bir rol oynar.

Tümör yükü fazla olduğunda, normal mezotel hücreleri azalır  ve sklerozan ajana verilen cevap azalır, bu da akciğer zarı yapıştırma işlemi denen plörodezis işleminin başarısızlığına neden olur.

Ayrıca, plevral boşluktaki tümör tipi plörodezisin sonuçlarını da etkileyebilir (diffüz malign mezotelyoma ve metastatik akciğer karsinomlarınına daha kötü cevap).

Steril Talk'ın en iyi sonuçları elde ettiği konusunda genel bir görüş birliği vardır ve ayrıca steril talkın tümör hücrelerinde nekroza yol açabildiğini ve anjiyogenezisi inhibe ederek habis plevral efüzyonun daha iyi kontrol edilmesine katkıda bulunduğunu düşündüren ön deneysel çalışmalar da bulunmaktadır.

Akciğer Zarı Yapıştırma İşlemi hakkındaki bu yazı akciğer kanseri cerrahisi uzmanı Doç. Dr. Özkan Demirhan tarafından yazılmıştır. Kaynak belirtmeden kopyalanamaz.

Bir önceki Göğüs Duvarı Tümörlerinde Cerrahi Tedavi Yöntemleri başlıklı yazımızda yer alan akciğer kanseri tedavi yöntemleri hakkındaki bilgiler ilginizi çekebilir.

Bu yazıyı paylaş

YORUM YAPIN


Akciğer Kanseri Tedavi Yöntemleri Hakkında Diğer Yazılar

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

HEMEN ULAŞIN

Akciğer Kanseri Tedavisi İletişim BilgileriDoç Dr. Özkan Demirhan
Göğüs Cerrahisi Uzmanı

Kaptanpaşa Mahallesi, Darülaceze Cd. No: 14 Okmeydanı-Şişli / İSTANBUL

0(212) 222 0888-2001
0(532) 348 3103

RSS - Site Haritası - Mobil Site
continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental