Akciğer Kanseri ve Tedavisi
Akciğer Kanseri Cerrahisi Hastanesi

Kolan International Hospital

Akciğer Kanseri Cerrahisi Çalışma Saatleri

Pazartesi-Cuma
09:00 - 18:00

RANDEVU 0(212) 222 0888

AKCİĞER KANSERİ

TEŞHİSİ

TEDAVİ YÖNTEMLERİ

VİDEOLAR

BASINDA BİZ

SORU SOR

ONLINE RANDEVU

İLETİŞİM

ARAMA YAPIN

Akciğer Kanseri Hakkında Doktora Soru Sor

EN ÇOK OKUNANLAR

Akciğer Zarı Yapıştırma İşlemi

Akciğer Zarı Yapıştırma İşlemi

Akciğer Kanseri Tedavi Yöntemleri
Poland Sendromu Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Poland Sendromu Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Akciğer Kanseri Tedavi Yöntemleri

El Terlemesi

Akciğer Kanseri Teşhisi

Bu yazıyı paylaş

El Terlemesi konusunda yazılan bu yazı akciğer kanser cerrahisi alanında uzman Göğüs Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Özkan Demirhan tarafından kaleme alınmış ve bilgi amaçlı paylaşılmıştır.

El Terlemesi

Elin ve avuçların terleme sebepleri oldukça farklı sebeplerden olabilir. El terlemesine sebep olabilecek başlıca nedenlerden bir kaçını lenf sistemi ya da stres bozuklukları şeklinde sayabiliriz. Tabi aşırı terleme sadece el ve avuç içinde olabileceği gibi aynı zamanda ayaklar, yüz ve koltuk altı gibi bölgelerde de görülebilmektedir.

Aşırı terleme dediğimiz avuç içi ve koltuk altı terlemeleri hayatımızı, sosyal yaşamımızı, psikolojik durumumuzu ya da iş hayatımızı olumsuz etkileyecek safhada ise bu durumu aşırı el terlemesi hastalığı ya da palmar hiperhidoz, koltuk altı terlemesini de aksiller hiperhidrozis olarak adlandırırız.

Genelde toplumun %2 veya %3'ünde aşırı terleme görülebilir. Erkek ve kadınlarda aynı oranda görülür. Bu hastalığın genetik ya da ırsi olma ihtimali yüksektir. Mevsimsel bir durum olmadığı için hemen hemen her mevsimde karşılaşılabilecek hastalıklardan sayılır. Ancak tabiki sıcak zamanlarda görülme olasılığı diğer mevsimlere göre artacaktır.

Aşırı terleme dediğimiz palmar hiperhidozun görülme sebebini başka bir hastalığa bağlamak yanlış olabilir. Ter bezlerinin yapıları ve büyüklüğü normal olmasına rağmen aşırı terleme sorunu yaşanabilmektedir. Fakat ellerde terleme görülme nedeni genellikle sempatik sistemin aşırı duyarlı ve fazla çalışmasıdır. Sempatik sistem gereksiz çalıştığı için aşırı ter üretimi gerçekleşmektedir. Bu yüzden heyecan, stres gibi psikolojik durumlar terlemenin tetikleyicisi olabilir.

Terlemeyi kontrol altına alabilmek için özellikle bazı gıdaların faydalı olduğu bilinmektedir. Magnezyum ve B vitamini zengini gıdalar tüketmek terlemeyi kontrol altına alabilir. Çünkü B vitamini vücudun aşırı ısınmasını engelleyici özelliktedir. Tavuk, tam tahıllı besinler, yeşil sebze ve balık gibi yiyecekler B vitamini açısından zenginlerdir. Magnezyum da ter bezlerinin aşırı duyarlı çalışmasını önleyicidir. Aynı şekilde magnezyum için de muz, badem, kaju, ceviz, kepekli tahıl ve yeşil yapraklı sebzeleri tüketebilirsiniz.

El terlemesinin değişik tedavileri vardır (Botox, iyontoferez, antipsikotik ilaçlar,kremler ) ancak bu tedaviler geçici dir. El terlemsinin kesin tedavisi Endoskopik Torakal Sempatektomidir(ETS). Kısa süren ameliyat ile bu sorun ortadan kalkmaktadır.

El Terlemesi hakkındaki bu yazı akciğer kanseri cerrahisi uzmanı Doç. Dr. Özkan Demirhan tarafından yazılmıştır. Kaynak belirtmeden kopyalanamaz.

Bir önceki Torasik Outlet Sendromunda Teşhis Metotları Nelerdir? başlıklı yazımızda yer alan akciğer kanseri teşhisi hakkındaki bilgiler ilginizi çekebilir.

Bu yazıyı paylaş

YORUM YAPIN


Akciğer Kanseri Teşhisi Hakkında Diğer Yazılar

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

HEMEN ULAŞIN

Akciğer Kanseri Tedavisi İletişim BilgileriDoç Dr. Özkan Demirhan
Göğüs Cerrahisi Uzmanı

Kaptanpaşa Mahallesi, Darülaceze Cd. No: 14 Okmeydanı-Şişli / İSTANBUL

0(212) 222 0888-2001
0(532) 348 3103

RSS - Site Haritası - Mobil Site
continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental