Akciğer Kanseri ve Tedavisi
Akciğer Kanseri Cerrahisi Hastanesi

Kolan International Hospital

Akciğer Kanseri Cerrahisi Çalışma Saatleri

Pazartesi-Cuma
09:00 - 18:00

RANDEVU 0(212) 222 0888

AKCİĞER KANSERİ

TEŞHİSİ

TEDAVİ YÖNTEMLERİ

VİDEOLAR

BASINDA BİZ

SORU SOR

ONLINE RANDEVU

İLETİŞİM

ARAMA YAPIN

Akciğer Kanseri Hakkında Doktora Soru Sor

EN ÇOK OKUNANLAR

Akciğer Zarı Yapıştırma İşlemi

Akciğer Zarı Yapıştırma İşlemi

Akciğer Kanseri Tedavi Yöntemleri
Poland Sendromu Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Poland Sendromu Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Akciğer Kanseri Tedavi Yöntemleri

Kolorektal Kanserlerin Akciğer Metastazında Cerrahi Tedavi Yöntemleri

Akciğer Kanseri Tedavi Yöntemleri

Bu yazıyı paylaş

Kolorektal Kanserlerin Akciğer Metastazında Cerrahi Tedavi Yöntemleri konusunda yazılan bu yazı akciğer kanser cerrahisi alanında uzman Göğüs Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Özkan Demirhan tarafından kaleme alınmış ve bilgi amaçlı paylaşılmıştır.

Kolorektal Kanserlerin Akciğer Metastazında Cerrahi Tedavi Yöntemleri

Kolorektal kanserler erkekte en sık üçüncü, kadında ise ikinci sırada görülen kanserdir. En sık akciğer metastazektomisi yapılan tümör tipidir. Hastalığın seyri sırasında yarısı karaciğere metastaz yaparken, %20 oranında eş zamanlı akciğere metastaz yapar.

Karaciğer metastazlarında multipl metastazlarının surviyi negatif prognostik faktor olarak belirten çalışmaların yanında, multipl metastazdan ziyade bilobar tutulumun tek lob tutulumuna göre negatif prognostik faktor olduğu da belirtilmiştir. İleri yaş, hastalıksız surenin kısalığı, sağlıklı yaşam için yuksek karsino embriyojenik antijen(CEA) seviyesi (≥5 ng/ml), mediastinal lenf nodu tutulumu, senkron ve bilateral multipl akciğer metastazı diğer negatif prognostik faktorlerdendir.

Akciğer metastazlı kolorektal kanserli hastalarda tedavi yönetiminin çeşitli zorlukları mevcuttur. Hastalığın doğal seyrinden, metastazların yerleşim yerlerinden ve hastanın yandaş hastalıklarından da kaynaklanan problemler tedavi yaklaşımlarını etkilemektedir. Multidisipliner yaklaşım ve doğru hasta seçimi özellikle ileri evre metastatik kolorektal hastalığın tedavisinde büyük önem taşımaktadır.

Kolorektal kanser evrelemesinde uzak metastaz evre 4 hastalık dönemidir ve yeni tanılı kolorektal kanserli hastaların %20’sinde ilk tanı anında uzak metastaz bulunmaktadır. Tedavi algoritmaları incelendiğinde sistemik hastalık olarak kabul edilen bu evrede, kemoterapi öncelikli tedavi yaklaşımıdır. Tek başına kemoterapi ile kür şansı bulunmazken, seçilmiş vakalarda kemoterapi ile birlikte uygulanan metastaztektomiler hem hastalıksız sağ kalım hem de ortalama yaşam süresini uzatmaktadır. Cerrahi rezeksiyonlar da metastatik hastalıkta tek başına kür sağlayamamaktadır. Metastatik kolorektal hastaların cerrahi tedavisinde bazen, karaciğer ve akciğer için ayrı zamanlarda olabildiği gibi uygun vakalarda eş zamanlı cerrahi tedaviside yapılabilmektedir.

Kolorektal kanserlerin eş zamanlı akciğer metastazı olduğu durumlarda 4 farklı yaklaşım tanımlanmıştır:

  1. Primer kolorektal tümöre yönelik cerrahi sonrasında kemoterapiyi takip eden akciğer metastazektomisi (Bu yöntemin en önemli avantajı primer tümöre yönelik tıkanma gibi komplikasyonların başlangıçta çözülmesidir. Fakat metastazektomiye kadar geçen sürede verilen kemoterapiye dirençli tümörler ve progrese olan metastazlar en önemli dezavantajlardır).
  2. Eş zamanlı yapılan cerrahilerdir (Kolorektal tümör ile birlikte yapılan metastazektomilerin en büyük avantajı sorunsuz geçen bir cerrahi süreçten sonra hastayı hızlıca kemoterapiye yönlendirilmesi iken, en büyük dezavantajı ameliyat sonrası dönemde oluşabilecek komplikasyonlardan dolayı cerrahi ile kemoterapi arasındaki sürenin uzayacak olmasıdır)
  3. Kemoterapiden sonra metastazektominin ve sonrasında primer tümör rezeksiyonunun uygulandığı yaklaşımdır (Metastaz cerrahisi ile kolorektal tümör cerrahisi arasına kemoterapi eklenmektedir)
  4. Metastazların cerrahisi sonrasında kemoterapi, sonrasında primer tümör cerrahisi ve tekrar kemoterapinin uygulanması.

Karaciğer ve akciğerde aynı anda metastazı olan hastaların cerrahi seçiminde genel prensip; teknik olarak zor kabul edilen cerrahinin ilk önce yapılmasıdır ve bu sebeple öncelik karaciğer cerrahisine verilmektedir. Ancak akciğer cerrahisi sonrası iyileşme süresinin daha kısa olması nedeni ile ilk seçeneğin akciğer cerrahisi olmasını savunanlar da mevcuttur. İki aşamalı cerrahilerde gözden kaçırılmaması gereken nokta ise, potansiyel rezektabl hastalığı olan olgularda kimi zaman hastalığın progresyonu veya rekürrensi nedeni ile ikinci operasyonun yapılamamasıdır. Bu sebeple tedavi yaklaşımına karar verilirken tüm bu değişkenler göz önünde bulundurulmalıdır.

Kolorektal Kanserlerin Akciğer Metastazında Cerrahi Tedavi Yöntemleri hakkındaki bu yazı akciğer kanseri cerrahisi uzmanı Doç. Dr. Özkan Demirhan tarafından yazılmıştır. Kaynak belirtmeden kopyalanamaz.

Bir önceki Akciğerin İkincil (SEKONDER ) Tümörlerinde Cerrahi Tedavi başlıklı yazımızda yer alan akciğer kanseri tedavi yöntemleri hakkındaki bilgiler ilginizi çekebilir.

Bu yazıyı paylaş

YORUM YAPIN


Akciğer Kanseri Tedavi Yöntemleri Hakkında Diğer Yazılar

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

HEMEN ULAŞIN

Akciğer Kanseri Tedavisi İletişim BilgileriDoç Dr. Özkan Demirhan
Göğüs Cerrahisi Uzmanı

Kaptanpaşa Mahallesi, Darülaceze Cd. No: 14 Okmeydanı-Şişli / İSTANBUL

0(212) 222 0888-2001
0(532) 348 3103

RSS - Site Haritası - Mobil Site
continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental