Akciğer Kanseri ve Tedavisi
Akciğer Kanseri Cerrahisi Hastanesi

Kolan International Hospital

Akciğer Kanseri Cerrahisi Çalışma Saatleri

Pazartesi-Cuma
09:00 - 18:00

RANDEVU 0(212) 222 0888

AKCİĞER KANSERİ

TEŞHİSİ

TEDAVİ YÖNTEMLERİ

VİDEOLAR

BASINDA BİZ

SORU SOR

ONLINE RANDEVU

İLETİŞİM

ARAMA YAPIN

Akciğer Kanseri Hakkında Doktora Soru Sor

EN ÇOK OKUNANLAR

Akciğer Zarı Yapıştırma İşlemi

Akciğer Zarı Yapıştırma İşlemi

Akciğer Kanseri Tedavi Yöntemleri
Poland Sendromu Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Poland Sendromu Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Akciğer Kanseri Tedavi Yöntemleri

Pektus Karinatum (Güvercin Göğüs) Cerrahi Tedavi Yöntemleri

Akciğer Kanseri Tedavi Yöntemleri

Bu yazıyı paylaş

Pektus Karinatum (Güvercin Göğüs) Cerrahi Tedavi Yöntemleri konusunda yazılan bu yazı akciğer kanser cerrahisi alanında uzman Göğüs Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Özkan Demirhan tarafından kaleme alınmış ve bilgi amaçlı paylaşılmıştır.

Pektus Karinatum (Güvercin Göğüs) Cerrahi Tedavi Yöntemleri

Pektus karinatum (güvercin göğüs) göğüs ön duvarının öne doğru çıkıntı yaptığı deformite şeklidir. 10 bin doğumda bir görülür. Pektus ekskavatumdan sonra ikinci sıklıkta görülür. Erkeklerde 4 kat daha fazladır. Doğumda tanımlanmasına rağmen çoğu orta çocukluk döneminde ortaya çıkar.

Sternal deformiteye göre iki şekilde görülür;

1- Kondrogladiolar tip: Sternum orta (gladiolus) ve alt bölümü ile bu bölgedeki kotsal kartilajların öne doğru çıkıntı yapması şeklindedir. En sık görülen formudur (yüzde 89). Çoğunlukla simetriktir.

2- Kondromanubrial tip: Çok nadir görülüp 2. ve 3. kıkırdak kostanın ve manibriumun öne çıkıntılı olduğu, sternum korpusunun rölatif basık olduğu tiptir. Kardiyak anomaliler bu tipte daha fazladır. Güvercin göğüs deformitesi olarak da adlandırılır. Beraberinde kas iskelet deformitelerinden en sık skolyoz (yüzde 12-20) ve vertebra deformiteleri tesbit edilir. Pektus karinatum olan hastaların yüzde 18’inde konjenital kalp hastalığı tespit edilmiştir. Mitral valv prolapsusu yüksek oranda görülebilmektedir.

Pektus karinatum oluşum mekanizması nedir?

Tam olarak açıklanamamıştır. Ancak kostaların kartilaj bölümünün anormal büyümesi ekskavatum deformitesinin tersine ileriye doğrudur. Hastaların yüzde 25’inde aile öyküsü vardır. Doğumda hafif belirgin olmakla beraber pektus ekskavatumun tersine deformite genellikle daha ileri yaşlarda (11-15 yaş) ortaya çıkar. Kondromanubrial tip doğum sırasında görülebilir. Hastaların çoğu kozmetik görüntü ve psikolojik sorunlar hariç şikayetleri nadirdir. Solunum fonksiyon terslerinde önemli bir patoloji saptanmaz. Bazı hastalarda göğüs ağrısı, eforla gelen nefes darlığı şikayetleri olabilmektedir. Solunum yolları enfeksiyonu sıklığı artabilir.

Pektus karinatumda cerrahi tedavi seçenekleri nelerdir?

  1. Açık düzeltme ameliyatı
  2. Minimal invazif cerrahi  tedavi yaklaşımı (Abramson  yöntemi)

Bar 3 yıl sonra çıkartılır.

Pektus Karinatum (Güvercin Göğüs) Cerrahi Tedavi Yöntemleri hakkındaki bu yazı akciğer kanseri cerrahisi uzmanı Doç. Dr. Özkan Demirhan tarafından yazılmıştır. Kaynak belirtmeden kopyalanamaz.

Bir önceki Pektus Ekskavatum Cerrahi Tedavi Yöntemleri Nelerdir? başlıklı yazımızda yer alan akciğer kanseri tedavi yöntemleri hakkındaki bilgiler ilginizi çekebilir.

Bu yazıyı paylaş

YORUM YAPIN


Akciğer Kanseri Tedavi Yöntemleri Hakkında Diğer Yazılar

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

HEMEN ULAŞIN

Akciğer Kanseri Tedavisi İletişim BilgileriDoç Dr. Özkan Demirhan
Göğüs Cerrahisi Uzmanı

Kaptanpaşa Mahallesi, Darülaceze Cd. No: 14 Okmeydanı-Şişli / İSTANBUL

0(212) 222 0888-2001
0(532) 348 3103

RSS - Site Haritası - Mobil Site
continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental